AWARD

海外作品部門

Narrative

Best Film

"Imperfect Age"

Best Editing

Giogio’ Franchini ("Imperfect Age")

Osaka Governor’s Award

"Home Away"

Best Screenplay

Oliver Yan ("Home Away")

J:COM Award for Best Entertainment

"Taiwanese ChaChaCha"

Best Director

Simone Rapisarda Casanova ("Hegel’s Angel")

Best Cinematography

Mojtaba Shadrou (“Rotten")

Best Score

Ali Jafari ("Fishnet and the Fish")

Best Actress in a Leading Role

Forouzan Rezaeiyan (“Forouzan")

最優秀主演女優賞 発表動画

Best Actor in a Leading Role

Fereidoun Hamedi (“Slaughter")

最優秀主演男優賞 発表動画

Best Actress in a Supporting Role

Paola Calliari ("Imperfect Age")

最優秀助演女優賞 発表動画

Best Actor in a Supporting Role

Amir Janani (“Rotten")

最優秀助演男優賞 発表動画

Golden Lotus Root Award for Young Talent

Daniel Roustaee ("I am Zal")

Silver Lotus Root Award for Senior Talent

Anne Montandon (“Mamie")

Documentary

Best Film

"The Island"

Osaka Governor’s Award

"Fading Portraits"

Kadoma Mayor’s Award

"Fraser Syndrome & Me"

New Perspective Award

"What’s Invisible"

Best Director

Andrés Arias García ("When Bodies Fly")

Best Cinematography

WeiSheng Huang ("SanDaoLing Blues")

Best Editing

Henrik Dahlbring ("Across the Andes")

Dance

Best Film

"Again"

Best Director

Stephen Featherstone ("Stopgap in Stop Motion")

Best Cinematography

Karni Arieli ("the problems aren’t us")

Best Dancer

Marie Simon ("The Birth of Venus")

Animation

Best Film

"The Music Box"

Best Director

Erfan Parsapour ("The Incomplete")

Best Character

"Erin, Owen, and the Loch Ness Monster"

Best Story

Tobias Schlage and Brent Forrest ("Like and Follow")



Narrative

Best Film

"Imperfect Age"


Osaka Governor’s Award

"Home Away"


J:COM Award for Best Entertainment

"Taiwanese ChaChaCha"


Best Director

Simone Rapisarda Casanova ("Hegel’s Angel")


Best Screenplay

Oliver Yan ("Home Away")


Best Cinematography

Mojtaba Shadrou (“Rotten")


Best Editing

Giogio’ Franchini ("Imperfect Age")


Best Score

Ali Jafari ("Fishnet and the Fish")


Best Actress in a Leading Role

Forouzan Rezaeiyan (“Forouzan")


Best Actor in a Leading Role

Fereidoun Hamedi (“Slaughter")


Best Actress in a Supporting Role

Paola Calliari ("Imperfect Age")


Best Actor in a Supporting Role

Amir Janani (“Rotten")


Golden Lotus Root Award for Young Talent

Daniel Roustaee ("I am Zal")


Silver Lotus Root Award for Senior Talent

Anne Montandon (“Mamie")


Documentary

Best Film

"The Island"


Osaka Governor’s Award

"Fading Portraits"


Kadoma Mayor’s Award

"Fraser Syndrome & Me"


New Perspective Award

"What’s Invisible"


Best Director

Andrés Arias García ("When Bodies Fly")


Best Cinematography

WeiSheng Huang ("SanDaoLing Blues")


Best Editing

Henrik Dahlbring ("Across the Andes")


Dance

Best Film

"Again"


Best Director

Stephen Featherstone ("Stopgap in Stop Motion")


Best Cinematography

Karni Arieli ("the problems aren’t us")


Best Dancer

Marie Simon ("The Birth of Venus")


Animation

Best Film

"The Music Box"


Best Director

Erfan Parsapour ("The Incomplete")


Best Character

"Erin, Owen, and the Loch Ness Monster"


Best Story

Tobias Schlage and Brent Forrest ("Like and Follow")